Work 29 Травня, 2018

5 правил бестселера від Ільфа і Петрова

Ось 5 правил бестселера від Ільфа і Петрова.

Що робити, щоб твоїм іменем назвали астероїд? Щоб твоїми фразами говорило ціле покоління, а вигадані тобою герої ожили у стрічках, що стануть культовими? Просто напиши класний твір, як це зробили Ільф і Петров. Ось 5 правил бестселера від авторів “12 стільців” та “Золоте теля”.

Одного чудового вечора я дивилась вебінар від Women’s Empowerment Program. Зіркою того відео став найкращий український маркетолог – Андрій Федорів. Цей підприємець мене по-справжньому надихнув, захопив своєю енергією, змусив дивитись всі його влоги з відкритим ротом і гарячково читати рекомендовані Андрієм книги. Так і почалась моя історія з творіннями Ільфа і Петрова.

Мої знання про цих авторів були мізерними. Я взагалі сміла припускати, що автором є одна особа – людина з поширеним прізвищем Петров і незвичайним іменем Ільф. На щастя, я дізналась що авторами творів “12 стільців” та “Золоте теля” є дві різні людини – Ілля Ільф і Євген Петров. Це журналісти з Одеси, які працювали у Москві у редакції журналу “Гудок”, де писали сатиричні та гумористичні твори. 

Ось 5 правил бестселера від Ільфа і Петрова.

Скорочено про сюжет 

12 стільців. Помираюча теща розповідає зятеві Іполітові про діаманти заховані в одному зі стільців її старого гарнітуру. Про це дізнається і священик, який приходить сповідати жінку. Не знаючи один про одного, чоловіки відправляються у пошуки загублених стільців. Незабаром до Іполіта підключається “великий комбінатор” Остап Бендер. Упродовж усього твору вищезгадані герої шукають діаманти у стільцях, потрапляючи у складні і смішні ситуації.

Золоте теля. Остап Бендер прагне стати багатим. Дізнається про існування радянського мільйонера і вирішує змусити його поділитись своїми мільйонами. Разом з кількома бандитами Бендер шукає способи отримати бажані гроші.

Ідея про діаманти заховані у стільцях виникла у Валентина Катаєва. Як відомий письменник, він мав так багато справ, що вирішив доручити написання твору про скарби братові Євгену та другові Іллі. Дав детальний план книги і поїхав у відрядження. На всі телеграми з питаннями відповідав лише “Думайте самі”. Катаєв подав лише ідею, а Ільф та Петров з шиком втілили її у реальність. Як їм це вдалось? Завдяки кільком правилам.

Ось 5 правил бестселера від Ільфа і Петрова.

Пиши тут і зараз

У авторів була основна ідея твору. Але рухались вони уривками. Розділи книг не надто зв’язані між собою. За потреби деякі з них можна було б забрати без впливу на сюжет та закінчення творів. Тож можна писати по сторінці в день, не турбуючись про кінцівку історії. Муза ще принесе її. Головне – думати про те, що закладаєш у книгу і як ти це робиш.

Пиши правду

Дослідники стверджують, що багато історій з вищезгаданих творів взяті з реального життя. Письменники бачили цікавих персонажів і занотовували найцікавіше у своїх блокнотах. А потім використовували цю інформацію. Потрібно просто нашорошити вуха і протерти скельця окулярів. І життя саме підсуне під носа найдивніших героїв, найсоковитіші діалоги і локації.

Ось 5 правил бестселера від Ільфа і Петрова.

Будь невловимим

Книги описують життя людей у Радянському союзі післявоєнного періоду. Ці твори навіть називають енциклопедіями радянського життя. Але насправді це критика радянщини. Тим не менше, заборонили книги аж через 20 років після видання. Отож, не пиши прямо про те, що хочеш сказати. Скажи це описово, приховай у деталях. Уважний читач все зрозуміє сам. Ніхто не любить, щоб йому пояснювали і клали розжований текст прямо до рота.

Стань маркетологом

 • «Ключ от квартиры, где деньги лежат.»
 • «Лед тронулся, господа присяжные заседатели!»
 • «Знойная женщина – мечта поэта.»
 • «Утром деньги – вечером стулья.»
 • «Не буди во мне зверя.»

Ці вислови стали крилатими. Їх знає кожен другий, іноді навіть не підозрюючи про джерело цих фраз. Як такого досягти? Треба любити мову. Не боятись експериментувати. І насолоджуватись продумуванням персонажів, які видаватимуть омріяні репліки.

Подружись зі стилістикою

Використовуючи соковиті метафори, цікаві порівняння, антитези, алітерації, повтори та епітети, можна перетворити твір у нудотний жах. А можна створити шедевр. У книгах Ільфа і Петрова зі стилістикою все на 10/10.

Є десятки фраз, які хочеться записати на закладку. Ось деякі з них:

12 стільців

 1. Жизнь, господа присяжные заседатели, – это сложная штука, но, господа присяжные заседатели, эта штука открывается просто, как ящик. Надо только уметь его открыть. Кто не может открыть, тот пропадает. 
 2. Сущность его жизни и деятельности заключалась в том, что он органически не мог заняться каким-нибудь делом, предметом или мыслью больше чем на минуту.
 3. Между тем как одни герои романа были убеждены в том, что время терпит, а другие полагали, что время не ждёт, время шло обычным своим порядком
 4. Он любил и страдал. Он любил деньги и страдал от их недостатка.
 5. Великолепное осеннее утро скатилось с мокрых крыш на улицы Москвы. Город двинулся в будничный свой поход.

Ось 5 правил бестселера від Ільфа і Петрова.

Золоте теля

 1. Александр Иванович Корейко, один из ничтожнейших служащих “Геркулеса”, был человек в последнем приступе молодости – ему было 38 лет.
 2. На красном сургучном лице сидели желтые пшеничные брови и белые глаза.
 3. Нам грубиянов не надо. Мы сами грубияны.
 4. Мы ехали. На дороге валялись деньги. Я их подобрал. Смотрите, они даже не запылились.
 5. Внизу на тарелочке лежал незнакомый город. Он был нарезан аккуратно, как торт. Разноцветные утренние пары носились над ним. 
 6. Индустриализация! – горестно шептал он, шевеля бледными, как сырые котлеты, старческими губами. 
 7. Враг должен потерять душевное равновесие. Сделать это не так трудно. В конце концов люди больше всего пугаются непонятного. 
 8. Он перебрал в голове все четыреста честных способов отъема денег, и хотя среди них имелись такие перлы, как организация акционерного общества по поднятию затонувшего в крымскую войну корабля с грузом золота, или большое масленичное гулянье в пользу узников капитала, или концессия на снятие магазинных вывесок, – ни один из них не подходил к данной ситуации. И Остап придумал четыреста первый способ.
 9. Я умираю от скуки, — сказал Остап, — мы с вами беседуем только два часа, а вы уже надоели мне так, будто я знал вас всю жизнь.
 10. — Вот, — вымолвил, наконец, Остап, — судьба играет человеком, а человек играет на трубе.
 11. Было тепло и темно, как между ладонями.
 12. Правда, сгорел мой саквояж, но остались несгораемые идеи.
 13. Он был молод душой, но в его кудрях, как луна в джунглях, светилась лысина. 
 14. В нагретом и темном товарном вагоне воздух был плотный и устойчивый, как в старом ботинке.

Для кого ці книги? Для тих, хто хоче заробити мільйон. Для тих, хто розчарувався у житті. Для тих, хто любить читати про життя. І для тих, хто готовий трохи посміятись над собою. Приємного читання!

малюнки звідси

You Might Also Like

Leave a Reply