Інтерв'ю Найкраще 21 Серпня, 2018

Як це – бути перукарем? Про психологію, чайові, істерики дітей і вишукані салони.

Бути перукарем - це як? Основні проблеми, цікаві факти та корисні поради.

Їй 23. Вона красива, спокійна і натхненна. Уважно працює, плавно переходячи від одного етапу фарбування до іншого. У мене стільки питань до неї, але я розслабляюсь, тонучи в м’якому кріслі. Мене огортає запах свіжого лаку, гарячий шум фену, щебетання адміністраторки і потоки музики, що пробиваються крізь шум життя перукарні. Ми з нею говоримо про все на світі, починаючи з погоди і закінчуючи віросповіданням. Мій час виходить – я нова людина з пофарбованим волоссям і вищою самооцінкою. Окрилена виходжу з перукарні. Я така щаслива не лише тому, що стала блондинкою. Вона погодилась дати мені інтерв’ю!

Отже, як це – бути перукарем? Розповідає професіонал своєї справи, майстер-модельєр-стиліст-перукар.

Про вибір

Я була впевнена, що не хочу залишитись у школі після 9 класу. Тому коли однокласниця запитала “Не хочеш разом йти вчитись на перукаря?”, я відповіла “Давай спробуємо”. Уже пізніше я зрозуміла, що це був правильний вибір. Для мене перукар – найпрактичніша професія, адже вона не прив‘язує до одного місця і дає можливість працювати за гнучким графіком.

Є сім’ї, у яких батьки намагаються реалізувати свої мрії у житті дітей. У мене, на щастя, такого не було. Мої батьки не наполягали на певних професіях. Вони вважали, що професія має бути практичною – головне, щоб я завжди могла заробити гроші. Тому схвалили мій вибір.

Про навчання

Навчалась я у старому нещасному училищі. У нас було дуже багато теорії і не так багато практики. Практикувались ми на своїх знайомих, якщо були охочі. Або вчились одні на одних. Я не жалкую, що навчалась в училищі. Це дало мені певний досвід: навички спілкування, робота в колективі, можливість вчитись від інших студентів.

Уже враховуючи те, що знаю про цю професію зараз, раджу випускникам чинити по-іншому. У цій професії найважливіше – практика. Тож якщо хочеш стати перукарем, краще відразу йти до майстра. Стояти біля перукаря під час роботи, бачити все на практиці й одразу пробувати відтворювати.

Про роботу

Після закінчення училища я пішла працювати у перукарню до моїх хороших знайомих і  пропрацювала там 2 роки. Саме там я набила руку. Це була звичайна перукарня, куди люди приходять лише для стрижки і миття голови. Клієнти там – категорія людей, які не мають часу. Їм треба зробити все швидко, дешево і сердито.  

Зараз я працюю у перукарні іншого рівня. У нас вищі ціни, але кращий рівень обслуговування. Тут є сервіс, хороші умови, класний колектив. Добрі власники перукарні, які люблять свою справу, вкладають у неї гроші та енергію.

У перукарні такого рівня випускнику практикуватись було б важко. Адже тут клієнт очікує відповідного обслуговування і не готовий терпіти повільну швидкість роботи чи перепитування по 10-20 разів щодо стрижки.

Бути перукарем - це як? Основні проблеми, цікаві факти та корисні поради.

Про майстерність

На відточування майстерності йде багато часу. Якщо робиш одну стрижку в тиждень, то вчитись можна роками. Я хотіла практикуватись, тому всім розповідала, що навчаюсь на перукаря. Знайомих стригла безкоштовно і тому мала багато практики. Це дало мені впевненість.

Коли клієнт відчуває впевненість перукаря, то йому це дає спокій. Людина може розслабитись і відпочити, знаючи, що їй не зроблять халтуру. А коли майстер ще не має впевненості у собі, то він буде хвилюватись, навіть ідеально знаючи теорію. 

Я стараюсь працювати максимально уважно та відповідально. Наприклад, кожного разу коли хочу, щоб стрижка була рівною, то зрізаю до міліметра всі зайві волосинки, які стирчать. Не ігнорую цей момент. Така відповідальність додає впевненості.

Про ідеальне місце роботи

Часто клієнти приходить з суперкрутого салону, розповідають скільки вони заплатили за фарбування, а я дивлюсь, як майстер, і розумію, що робота виконана неякісно. Навіть вдома можна було б пофарбуватись краще. Круті салони – не ознака професіоналізму. Людина, яка добре працює, може працювати якісно будь-де.

Мені найкомфортніше працювати там, де є повага. Де всі хочуть підтримувати добрі стосунки у колективі та з власником. Тоді приємно і легко працювати.

Про особливості професії

Я працюю кілька днів в тиждень з 9 до 19. Напевно, кожен перукар скаже, що найважче – вистояти весь цей час. Іноді потрібно залишитись довше. Буває, треба вийти швидше, бо люди йдуть на весілля чи ще кудись. А майстер цілий день на ногах. На щастя, є чинники, які полегшують це відчуття. Якщо якісно виконуєш свою роботу і клієнти гарно до тебе ставляться, то відчуваєш задоволення, не зважаючи на фізичну втому.

Навіть більше, іноді морально важче, ніж фізично. Що робити, коли чуєш від клієнта: «Я хочу коротку стрижку, але не хочу зрізати довжину.» Протилежні речі в одному бажанні, правда? А людині, яка не розуміє себе, нереально догодити.

Бувають класні моменти, коли ти зробив роботу, а клієнт каже: “Вав, так дійсно краще, ніж було. Я задоволена.” А буває, що ти зробив роботу добре, але людина почуває себе некомфортно. І тобі від цього неприємно. Наприклад, може бути суперова стрижка, але людині закоротко. Тому я краще два рази зроблю свою роботу, ніж відріжу забагато.

Бути перукарем - це як? Основні проблеми, цікаві факти та корисні поради.

Про улюблену послугу

Напевно, найпопулярніша стрижка – підрівняти кінчики. Багато дівчат з довгим волоссям і це єдина стрижка для них. Тоді волосся в гарному вигляді та доглянуте по всій довжині.

Не маю улюбленої послуги, бо не люблю одноманітність. Я б не змогла бути суто чоловічим чи жіночим майстром. Коли за один день кілька разів роблю одну й ту саму стрижку, то вже почуваюсь не комфортно.

Про психологію

Уміння спілкуватись з клієнтами – мастхев для хорошого перукаря. Треба розпитати, який у людини настрій, чого вона хоче. А ще зрозуміти, коли людина каже тобі, що хоче щось зробити, але ти по ній бачиш, що вона цього насправді не хоче. Вона може так казати за звичкою. У таких випадках пропоную якісь зміни. Є люди, які швидко погоджуються. Є клієнти, які довго зважують рішення, але потім згоджуються. А є люди, які бояться вийти зі своєї зони комфорту.

Про магію

Один майстер стриже тебе майже годину, а інший – за 20 хвилин. При цьому, результат однаковий. Виникає питання: чи є якісь етапи стрижки, які можна пропустити? Насправді, тут грає роль не етап, який можна пропустити, а сам почерк майстра.

Дехто любить працювати без складних рухів. Збоку дивишся і не розумієш, як людина цими руками і ножицями змогла зробити таку красу. А є люди, які люблять зробити зі стрижки шоу.

Про чайові

Багато людей залишають чайові. Не можу проаналізувати скільки відсотків клієнтів так роблять, але їх доволі багато. Чому інші не дають? Дехто просто не задумується над тим, що треба залишати чайові. Інша причина, можливо у тому, що люди тяжко заробляють гроші й тому економно до них ставляться.

Чайові бувають різними. Іноді зробиш людині якусь дрібницю, а вона тобі з вдячності залишить більше, ніж заплатить за саму роботу. А деколи напаришся над клієнтом, а він залишить лише кілька гривень здачі. Тим не менше, я намагаюсь цінувати всі ці вчинки, а не сприймати їх, як належне. 

Бути перукарем - це як? Основні проблеми, цікаві факти та корисні поради.

Про те, що дратує

Звісно, стригти брудну голову – неприємно. Дехто вперто відмовляється її мити з невідомих мені причин. На щастя, у нашій перукарні працюють майстри, які намагаються до всіх відноситись неупереджено. Власники перукарні спонукають нас не робити поділ між людьми на основі їхніх статусу, достатку, мови чи ще якихось факторів. Саме тому ми не відмовляємо клієнтам, як би вони не виглядали.

Правда, єдине – я не обслуговую п’яних. Така людина – небезпека для життя інших клієнтів та майстрів. Навколо багато гострих предметів. Людина неадекватна і не відповідає за свої вчинки. А я відповідаю. Тому кажу п’яним “ні”.

Про педикульоз

У нас є правило: якщо почав роботу, то маєш її завершити. Якщо ти побачив, що у людини педикульоз, або вона сама тобі про це сказала, то маєш право погодитись надавати послуги чи відмовити у них. Краще відмовити, адже це небезпека і для інших клієнтів. У цьому випадку не варто думати, що когось образиш. Краще просто тактовно сказати про це клієнтові.

Про дітей

Я дуже люблю діток і тому мені легко з ними працювати. Якщо батьки думають чи варто стригти дитину у перукарні, то варто зважати не на її вік, а на вихованість. Може прийти 11-річна дитина і нити під час стрижки, бо “Мама, мене кусає!”. І навпаки – сьогодні я стригла хлопчика, якому лише 10 місяців, але все пройшло чудово. Він так гарно сидів, притулившись до мами, що стрижка була лише в задоволення.

Буває, у дитини істерика – вона боїться, а мама не заспокоює дитину, а починає її лупити. Дехто змушує дитину сидіти попри її страх. Дехто йде геть, при тому, що дитина боїться чужих людей. Навіщо дитині переживати такий стрес і потім все життя боятись стригтись, якщо краще просто почекати, щоб дитина підросла і сама захотіла у перукарню.

Про натхнення

Мені подобається рівнятись на справжніх майстрів своєї справи. Це можуть бути мої колеги чи знайомі з перукарських семінарів. Зараз легше, адже завдяки інтернету не потрібно їхати на семінар в інше місто. Не потрібно витрачати час і гроші. Просто дивишся відео, коли маєш нагоду.

Люблю переглядати роботи деяких майстрів в інстаграмі. Але, на жаль, у соцмережах немає повної картини. Ти бачиш початок роботи, кілька кадрів самого процесу і wow-результат. А глибшої картини немає і тому важко добре вивчити ту роботу, щоб могти її відтворити.

Розвиток перукаря

Який шлях розвитку перукаря? Спершу дізнаєшся теорію, потім практикуєшся. Напрактикувався на елементарних речах? Починай вивчати щось нове, адже перукарська справа не стоїть на місці.

Я хочу розвиватись і вчитись. Не маю бажання відкрити свою перукарню. Або стати перукарем якоїсь зірки. Але якби була можливість повикладати на курсах перукарської майстерності, я би спробувала.

фото: unsplash

You Might Also Like

Leave a Reply